Cestovanie časom

Autor: Viliam Zaverák | 23.10.2014 o 21:39 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  72x

CESTOVANIE ČASOM REALITA ALEBO FIKCIA ?

Už od počiatku vedy sa ľudstvo pohráva s myšlienkou cestovania časom,či je možne vrátiť sa spat v čase do minulosti a zmenit ju, alebo naopak cestovať do budúcnosti a tým sa vyhnúť katastrofálnym následkom vyplyvajúcich z našich činov.  Táto myšlienka sa stala predlohou mnohých kníh a scifi filmov, no nie len producenti, scenáristi a spisovatelia sa zaujímajú o cestovanie časom.  Táto myšlienka trápi a trápila mnohých svetoznámych vedcov, fyzikov a výskumnikov, ktorý sa svojim výskumom a pokusmi snažia dokázať ci je skutočne možné cestovať časom,alebo je to len fikcia pre scenáre filmov a kníh.

Tak teda položme si otázku je cestovanie časom nemožne alebo len nepravdepodobné?

No aby sme zistili odpoveď na túto otázku najprv by sme si mali zhrnúť fakty, ako každý správny "výskumník".

Prvý kto ukázal možnosť cestovania v čase bol fyzik Albert Enstein so svojou teoriou relativity.

Do vtedy sa cestovanie v čase považovalo za nemožné. Táto teéria ukazuje na to že  cestovať do budúcnosti je za určitých podmienok možné.

Podla tejto teorie ak sa akékoľvek teleso priblíži rýchlosti svetla,čas sa pre toto teleso z hľadiska ostatných spomalý, takže vlastne cetuje do budúcností Rovnaký efekt ma aj pobyt v blízkosti silného gravitačného pola, napríklad v blízkosti čiernej diery.

No ale a to je doležité žiadny s týchto sposobov neumožnuje návrat do východzieho bodu, tak že sa jedna len o jednosmernú cestu.

Cesta do mynulosti je teoreticky oveľa zložitejsia a aj názory odborníkov na modernu fyziku sa líšia.

Niektorý tvrdia že riešenia Ensteinových rovníc existuju aj také ktoré cestu časom spat umožnujú,

na priek tomu že existuju riešenia ensteinovich rovníc ktoré cestu časom spat umožnujú , mnoho popredných fyzikov sa domnieva že nemajú fyzikálnu platnosť.

Britský teoretický fyzik Stephen Wiliam Hawking priekopník kosmologie a kvantovej gravitácie sformuloval hypotézu ochrany chronologie, podla ktorej časopriestory bsahujúce častice s uzavretou svetočiarou teda aj stroje času nemožu vzniknúť.

Aostralsky vedci z univerzity Qeensland pri experimentoch s fotonmy zistili že jednotlive častice svetla sú schopné vrátiť sa spat v čase a reagovat na svoje ja v minulosti.

Na kvantovej úrovni je teda možne cestovat spat v čase, pri čom nehrá rolu teoretická prekážka v cestovaní v čase spat nazývaná Prarodičovský paradox.

Prarodičovský paradox je keď cestovatel v čase v minulosti sposobý že v buducnosti sa vobec nenarodí.

Tak že keď si v skratke zhrnieme fakty zistili sme že cestovanie časom nieje nemožne ale pre človeka nepravdepodobné, vieme si predstaviť a za určitých podmienok jednosmerne cestovať v čase do budúcnosti bez možnosti návratu,ale cestovať v čase spat je povedal by som dost problematické pokial niest častica svetla čiže foton.

Podme teraz trosku polemizovať na hrane okrajových vied.

Celí vesmír sa riadi nemennými zákonmi, nielen fyzikálnymi,matematickými ale aj vesmírnymi.

cestovanie časom sa ne týka len nášho sveta, ale aj celého vesmíru.

Položme si otázku prečo foton može cestovať časom bez sposobenia akeho kolvek paradoxu a človek nie? pretože foton nesposoby na svoju prítomnosť, mynulosť či budúcnosť žiadne veľké zmeny. Podla zákonov vesmíru musí byt vo všetkom rovnováha a cesty časom by túto rovnováhu určite narušili. Mynulosť sa nesmie meniť už bola napísaná, jej prepísanie by mohlo mať katastrofálne následky na celý vesmír nie len na nás,preto je pre nás možne len jednosmerne cestovanie do budúcna. prečo len jednosmerne? odpoveď je jednoduchá preto že keď sa dostaneme do budúcnosti všetko čo sme preskočili je už minulosťou a ta sa nesmie prepisovať, ale na priek tomu cestovať v čase možeme ale len ako pozorovatelia.

Keď vezmeme v úvahu teoriu že to čo robí človeka človekom je čistá energia, ktorá keď opusti telesnú schránku može byť teoreticky zložením podobna fotonom potom sa može pohybovať priestorom a časom bez obmedzenia, ale aj bez akej koľvek možnosti zásahu.

Ja osobne by som sa obával keby bol vytvorený stroj času ktorý by dokázal obísť všetky fyzikálne paradoxy, a porušiť fyzikálne, matematické a vesmírne zákony.

Myslím že aj vy všetci by ste sa mali obávať takého stroja času, preto že či už by bol akýkoľvek na kolesách alebo bez kolies, vyrobený nami alebo inou civilizáciou mal by určite katastroficke následky pre fungovanie celého vesmíru.

Je cestovanie časom pre nás možné?

dokázali by sme vyrobiť stroj času?

Odpoveď je áno nie je to nemožné.

Mali by sme to spraviť?

Na túto otázku si musí dať odpoveď každý za seba, no možem snáď len pripomenúť výrok vedca Nikola Teslu, keď sa ho novinári pýtali že čo všetko ešte dokáže povedal:

Dokážem vychýliť  zem z jej dráhy,

ale neurobím to.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák sa krízy stráni, po dlhom čase sa ho netýka

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke. Či by bol za odvolanie Plavčana, dosiaľ nepovedal.

Autorská strana Petra Schutza

Obama nechal Trumpovi problém

Nevypočítateľný a cholerický premiér, ktorý mení pozície cez noc, nie je lepši než bláznivý predseda parlamentu.


Už ste čítali?